Historia kawy

Z pewnością większość z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia od kubka małej czarnej. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiście się, jaka jest historia tych ciemnych, parzonych ziaren? Kto je odkrył i rozpropagował? Początki owiane są ciekawą legendą…

Według niej wszystko zaczęło się w Etiopii, około 850 roku. Wtedy to właśnie młody pasterz zaobserwował, jak jego kozy stają się znacznie pobudzone po zjedzeniu jednej z odmian jagód. Mnisi, którzy o tym usłyszeli, próbowali jeść ziaren, jednak ze względu na to, że były one strasznie gorzkie, wrzucili je do ognia. Po chwili poczuli wyjątkowy aromat, wydobywający się z ziaren. Przygotowali wywar z tych palonych ziaren, co było pierwszą na świecie przyrządzoną kawę.

Co potem? Pierwsze informacje o konsumpcji kawy sięgają XI wieku, kiedy to pierwsze ziarna kawy wyjechały z Etiopii do Arabii. W krótkim czasie ciemny napar stał się ulubionym napojem tamtejszych mieszkańców, przede wszystkim ze względu na jego pobudzające właściwości. Z czasem kawa rozprzestrzeniła się po całej Arabii i Azji Mniejszej.

Na początku XVII wieku kawa zawędrowała także do zachodniej Europy. Również na naszym kontynencie stała się popularna i uwielbiana przez wielu. Do Polski zawędrowała razem z Turkami w trakcie Bitwy pod Wiedniem w 1683 roku. Uciekając przed polskimi wojskami, pozostawili po sobie 500 worków kawy, co zapoczątkowało zachwyt nad kawą w naszym kraju.

W XX wieku największym producentem kawy była bez wątpienia Brazylia. Do dziś zresztą to właśnie w Ameryce Środkowej i Południowej produkuje się najwięcej ziaren małej czarnej. Z czasem stworzono też rozpuszczalną wersję tego pobudzającego napoju.

Tak wielka popularność kawy sprawiła, że w dzisiejszych czasach jest ona jednym z najważniejszych przedmiotów handlu.

Pomyśl… Gdyby nie te legendarne kozy, być może nie moglibyśmy delektować się tym głębokim aromatem i przepysznym smakiem świeżo palonej kawy. Przez te wszystkie lata nauczyliśmy się parzyć idealny napój, który zwiększy motywację i chęć działania.

Warto wspomnieć także o niezwykłych wynalazkach, jakimi są ekspresy do kawy. Dzięki nim palone ziarna w kilka chwil otrzymasz pyszny napój – taki, jak lubisz.