Dzierżawa, leasing czy zakup ekspresu do kawy – jakie rozwiązanie najlepsze?

Dobrze rozpoczęty dzień nie może obyć się bez świeżo zaparzonej kawy – wie to niemal każdy pracownik biurowy, nawet jeśli w początkach swojej kariery stronił od kofeiny. Mała czarna to skondensowana dawka energii, której trudno sobie odmówić, gdy dokumenty piętrzą się na stole. Jednak, aby była smaczna i aromatyczna, należy przygotować ją z należytą starannością. Nikt z nas nie ma oczywiście czasu na to, aby parzyć kawę ze świeżo zmielonych ziaren. Zrobi to za nas ekspres do kawy!

Zakup ekspresu do kawy – czy to jedyna opcja?

Jeśli myślisz o zakupie takiego urządzenia do swojego biura, powinieneś wziąć pod uwagę wyższe koszty inwestycji. Zwłaszcza, jeśli ma to być ekspres, który spełni oczekiwania wszystkich pracowników. Jest to rozwiązanie korzystne dla dużych firm, które mogą pozwolić sobie na zakup urządzenia za gotówkę. Należy bowiem pamiętać, że wzięcie sprzętu na raty obniża zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Do tego dochodzą również koszty naprawy ekspresu. Najkorzystniej jest zaopatrzyć biuro w urządzenie nie droższe niż 3500 zł – w przeciwnym razie należy ująć sprzęt w ewidencji środków trwałych. Ekspres pozostaje jednak własnością firmy, co jest największą zaletą takiego rozwiązania.

Dzierżawa ekspresu do kawy

Dzierżawa jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o koszty takiej inwestycji. Najprościej ujmując, dzierżawa to wynajem długoterminowy sprzętu, którego następnie nie chcemy zachować na własność. W ten sposób można pozwolić sobie na wynajem nowoczesnego ekspresu do kawy i korzystać z niego przez określony czas. Jednocześnie dopasowujemy urządzenie do potrzeb biurowych, nie martwiąc się o związane z tym dodatkowe koszty (ziarna kawy, naprawa, serwis, sprzęt zastępczy), ponieważ zostają ujęte w umowie dzierżawy i rozłożone na korzystne opłaty. Kolejny plus? Fakturę dzierżawy można odliczyć od podatku dochodowego.

Użytkowanie ekspresu do kawy w leasingu

Ostatnią możliwością jest wzięcie sprzętu do parzenia kawy w leasing. Podobnie jak w przypadku wynajmu, firma płaci za użyczenie ekspresu comiesięczne raty. W odróżnieniu od wynajmu istnieje jednak możliwość późniejszego wykupienia sprzętu i pozostawienia go na własność po wygaśnięciu umowy lub wymiany na nowy – podobnie jak ma to miejsce w przypadku leasingu samochodowego. Jest to rozwiązanie odpowiednie dla małych i średnich firm, które powinny pamiętać jednak, że leasing obniża zdolność kredytową. Z drugiej strony nie jest obwarowany formalnościami: zasady umowy są na tyle elastyczne, że można je zmienić w trakcie jej trwania.