Ciekawostki na temat kawy

Naszą pasją nie od dziś jest dobra, mocna mała czarna. Jesteśmy przekonani, że skoro tu jesteś, to również lubisz czasem wypić sobie dobrą kawę. Gdybyśmy Cię jednak zapytali, co o niej tak naprawdę wiesz, to co byś odpowiedział? Pewnie to, że jest wytwarzana z owoców kawowca, można z niej robić espresso, latte i inne, pewnie też to, że można ją kupić jako sypaną, rozpuszczalną i w ziarnach.

Chcemy Ci dziś przedstawić kilka ciekawostek na temat kawy, którymi będziesz mógł pochwalić się też podczas towarzyskich spotkań z rodziną czy znajomymi.

 

Niezły towar

Kawa jest już od lat jednym z najczęściej eksportowanych towarów na świecie! Zajmuje szczytne drugie miejsce w rankingu towarów handlowych świata. Ustępuje miejsca tylko ropie naftowej. Wartość przesyłanego towaru szacunkowo wynosi aż 100 mld dolarów rocznie.

 

Skąd się bierze nasza mała czarna?

Kiedy pijesz kawę istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że pochodzi ona z Brazylii. Ten południowoamerykański kraj jest zdecydowanym liderem wśród dostawców ziaren kawowca. Rocznie produkuje się tam aż 2,8 mln ton tego towaru.

Warto tu wspomnieć, że najbardziej znanymi rodzajami kawy na świecie są Arabica, Robusta oraz Excelsa.

 

Dlaczego akurat "kawa"?

Nazwa tego pysznego, gorącego napoju pochodzi z języka arabskiego – „gahwah”, bądź tureckiego – „kahweh”. Oba słowa znaczą jedno – „usuwający zmęczenie” lub „siła podnosząca”.

 

Liderzy picia kawy

To Finowie są zdecydowanymi liderami w zakresie picia kawy. Oblicza się, że w roku każdy Fin wypija aż 13 kilogramów kawy! Aby mieć porównanie, wspomnimy, że w Polsce wartość ta wynosi jedynie 3,4 kilograma.

 

Kawa do walki z cellulitem?

Po świecie krąży informacja, że pewien światowy producent bielizny damskiej zdecydował się na wykonywanie rajstop z ekstraktem z ziaren kawowca. Ponoć dodatek ten miał wspomagać walkę z cellulitem i wyszczuplać damskie nogi.

To tylko garstka ciekawostek związanych z kawą. Mamy nadzieję, że dzięki nim poszerzycie swoją wiedzę na ten temat i będziecie mogli podzielić się tymi informacjami z najbliższymi podczas luźnych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.